İltihaplı Romatizma

İltihaplı Romatizma

İltihaplı romatizma ülkemizde çok sık rastlanan hastalıklar arasında yer almaktadır.Nitekim yetişkin her 5 bireyden 1′inde iltihaplı romatizma hastalığı görünmektedir.Cinsiyet olarak iltihaplı romatizma hastalığını irdelemek gerekirse kadınlarda erkeklere oranla itihaplı romatizma 2 misli daha fazla görülmektedir. İltihaplı romatizma gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde işgücü kaybına neden olmaktadır.İltihaplı romatizma olan kişi çalışamamasından dolayı erken emeklilik gibi haklara sahip

İltihaplı romatizma ülkemizde çok sık rastlanan hastalıklar arasında yer almaktadır.Nitekim yetişkin her 5 bireyden 1′inde iltihaplı romatizma hastalığı görünmektedir.Cinsiyet olarak iltihaplı romatizma hastalığını irdelemek gerekirse kadınlarda erkeklere oranla itihaplı romatizma 2 misli daha fazla görülmektedir.
İltihaplı romatizma gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde işgücü kaybına neden olmaktadır.İltihaplı romatizma olan kişi çalışamamasından dolayı erken emeklilik gibi haklara sahip olmaktadır.Romatizmanın tam 200 farklı çeşidi bulunmaktadır.Bunlar arasında yer alan iltihaplı romatizmanın diğer adı Romatoid Artrit hastalığıdır.İkiside aynı anlamı taşır.
İltihaplı Romatizma Belirtileri.
İltihaplı romatizmanın şiddetli olan türü sizde görülüyorsa ne yazık ki ömrünüzde 3-8 sene gibi kısalma olur.İltihaplı romatizmanın en yaygın görülen belirtileri arasında ateş,halsizlik,zayıflama,iştahsızlık,hareketlerde kısıtlanma,eklemlerde ağrı ve şişlik görülen en yaygın belirtileri arasında yer alır.
İltihaplı Romatizma nedenleri
Bir çok hastalığın ortak sebeplerinden biri olan stres iltihaplı romatizmaya da neden olmaktadır.Bunun dışında kullanılan bir takım ilaçlar,sigara tüketimi,aşırı kahve tüketimi,güneşin zararlı ışınları ve hatta saç boyası dahi iltihaplı romatizmaya neden olabilmektedir.Bu hastalığın ilginç yanlarından biride hamilelik döneminde iltihaplı romatizma sorununda gerileme olurken hamilelik bitince hastalık yeniden ortaya çıkar.
İltihaplı Romatizma Tedavisi:
İltihaplı romatizma hastalığında erken teşhis son derece önemlidir.Erken tanı ile hastalığın tedavisi daha kolay olmaktadır.İltihaplı romatizma tedavisinde yayın olarka kortizon ve ilaç tedavisi uygulanır.Lakin bu yöntemler her defasında başarılı olmaz.Özellikle kortizon iç organlara zarar verebilmektedir.Yaygın olarak yapılan yanlışlardan biride kaplıca ile iltihaplı romatizmanın tedavi edilebileceğini düşünmektedir.Aksine kaplıcanın hastalığı daha fazla zararı olabilmektedir.İltihaplı romatizmanın tedavisinde asıl amaç bağışıklık sistemini güçlü tutarak kan ve vücutta yer alan iltihabı temizlemektir.

Bu haber 24 Nisan 2010 tarihinde Admin tarafından Sağlık kategorisi altına yazılmış. 789 defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın